Совршени мафини со јагоди и бело чоколадо

Совршени мафини со јагоди и бело чоколадо

Совршени мафини со јагоди и бело чоколадо.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 100 мл млеко
 • 150 гр маргарин
 • 150 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 200 гр брашно
 • прстофат сол
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • 200 гр јагоди
 • 100 гр бело млечно чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Растопете маргарин во микробранова или во рерна. За тоа време подгответе калап за мафини, исечкајте јагоди и чоколадо. За печење на мафините потребно е да вклучите рерна да се загреава на 200 степени.
 2. Во растопениот маргарин измешајте шеќер, ванилин шеќер, млеко и јајца. Во брашното измешајте прашок за печиво, сол па спојте со разматените течни состојки.
 3. Со помош на кеса за замрзнувач ставајте од масата во калапи до половина, наредете јагоди и чоколадо. Печете околу 30 минути и послужете со шлаг или сладолед. можете да ги посипете и со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text