Полнето печиво: Тесто меко како пена

Полнето печиво: Тесто меко како пена

Едноставен и брз рецепт.

Состојки за тесто:

 • 1 кг брашно тип 400
 • 40 гр квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 2 јајца
 • 300 мл млеко
 • 300 мл јогурт
 • 200 мл масло
 • 2 лажички сол

Состојки за фил:

 • 200 гр салама
 • 200 гр сирење

Состојки за премаз:

 • 2 жолчки
 • малку млеко
 • сусам
 • рендано сирење трапист

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бокина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text