Лажна гибаница со тиквици: Брза и лесна подготовка

Лажна гибаница со тиквици: Брза и лесна подготовка

Лажна гибаница со тиквици. Брза и лесна подготовка.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 1/2 лажица пченкарен скроб
  • 150 мл млеко
  • 50 гр тврдо сирење
  • 1 тиквичка

Начин на подготовка:

  1. Посолете ги и изматете ги јајцата, па додајте млеко и рендано сирење. Добро измешајте ја смесата. Садот во кој ќе ја испечете лажната гибаница подмачкајте го со масло или подмачкајте го со путер, па наредете ги тиквичките кои сте ги исечкале на прстени. Покријте со смесата со јајца и печете во загреана рерна на 180°C околу 30 минути.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text