Поховани тиквици со трик состојка: Крцкави и ароматични, а готови за миг!

Поховани тиквици со трик состојка: Крцкави и ароматични, а готови за миг!

Поховани тиквици со трик состојка. Крцкави и ароматични, а готови за миг!

Состојки:

 • 2 тиквички
 • 1/2 шолја брашно
 • 2 јајца
 • 1,5 шолја презла
 • малку пармезан

Состојки за сос:

 • 1/3 шолја мајонез
 • 1 чешне лук
 • 1/2 лажица сок од лимон
 • 1/4 лажичка сол
 • 1/8 лажичка бибер

Начин на подготовка:

 1. Ставете брашно во една чинија, а потоа додадете сол и бибер. Во друга чинија ставете презла. И во трета чинија изматете ги јајцата. 
 2. Тиквичките исечкајте ги на прстени, па валкајте ги во брашно, па во јајца и потоа во презла. Се пржат на загреано масло. 
 3. Во сад измешајте ги мајонезот, мелениот лук, сокот од лимон, па посолете и побиберете. Сè убаво измешајте и послужете со тиквичките.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text