Гриз колач: Наједноставниот рецепт за вкусен десерт – со мерки на чаши

Гриз колач: Наједноставниот рецепт за вкусен десерт – со мерки на чаши

Гриз колач – наједноставниот рецепт за вкусен десерт – со мерки на чаши.

Состојки за бисквит:

 • 4 јајца
 • 1 чаша шеќер
 • 1 чаша млеко
 • 1/2 чаша масло
 • 1 чаша брашно
 • 1 чаша гриз
 • 1 прашок за пециво (12 г)
 • 1 ванилин шеќер

Прелив:

 • 2 чаши шеќер
 • 2 чаши вода
 • сок од 1/2 лимон

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text