Оброк салата со џигерица: Ручек за 15 минути од евтини состојки

Оброк салата со џигерица: Ручек за 15 минути од евтини состојки

Едноставно и брзо јадење…

Состојки:

  • 1 мала главица млада зелка
  • 500 гр џигерица
  • 1 краставица
  • 1/2 виолетов кромид
  • 100 гр тврдо сирење
  • 2-3 лажици мајонез

Начин на подготовка:

  1. Џигерот исечете го на парчиња. Ставете го месото во тавата и прелијте го со вода, а потоа додадете сол и ловоров лист. Гответе додека не омекне, а потоа процедете. Во сад измешајте рендана зелка, краставица исечена на ленти, рендано сирење, кромид исечкан, како и сечканото месо. Посолете и побиберете, па додадете мајонез и сè убаво измешајте.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text