Пита од готови кори по грчки рецепт: Ова е чисто совршенство

Пита од готови кори по грчки рецепт: Ова е чисто совршенство

Пита од готови кори по грчки рецепт.

Состојки:

 • пакување кори за пита
 • 2 јајца
 • 200 мл јогурт
 • 200 мл млеко
 • 80 мл маслиново масло
 • малку шеќер
 • малку сол
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 100 мл вода

Состојки за фил:

 • шунка
 • сирење

Начин на подготовка:

 1. Корите исечкајте ги на ленти и оставете ги на страна. Изматете ги јајцата, јогуртот, млекото, маслото, водата, шеќерот, солта, брашното и прашокот за пециво. Измешајте сè. Во огноотпорен сад ставете половина од сечканите кори за пита. Обилно прелијте ги со смесата што ја измативте. Одозгора се става кашкавалот, па шунката, па слој кори и остатокот од филот. На врвот се става кашкавал и се пече на 180 Целзиусови степени додека питата не порумени.

https://youtu.be/vMUsR6Es8yY

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text