Оригинален рецепт за грчка салата: Тирокафтери е салата која се спрема за 2 минути!

Оригинален рецепт за грчка салата: Тирокафтери е салата која се спрема за 2 минути!

Тирокафтери е салата која се спрема за 2 минути!

Состојки:

  • 160 гр павлака
  • 350 гр фета сирење
  • половина свежа црвена пиперка (или половина кисела пиперка)
  • половина чешне лук
  • прстофат мелена лута пиперка
  • 50 мл маслиново масло
  • малку сол и бибер

Начин на подготовка:

  1. Во сецко ставете маслиново масло, лута пиперка, чешне лук и црвена пиперка, сол и бибер и сето тоа исечкајте го. Издробете го фета сирењето, павлаката и сосот во сад, измешајте и послужете!

 

singlepost_text