Рецепт за најсочните фаширани шницли – ќе ги обожавате!

Рецепт за најсочните фаширани шницли – ќе ги обожавате!

Совршен ручек за целото семејство!

Состојки:

 • 1 кг мелено месо (јагнешко или телешко)
 • 1 веза магдонос
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка слатка пиперка
 • 1 лажичка ким
 • 1 лажичка мелена пиперка
 • 1/2 лажичка бибер
 • 1 кромид
 • 1/2 црвена пиперка

Начин на подготовка:

 1. Во сад измешајте мелено месо, сечкан магдонос, мелено лукче, сол, слатка пиперка, ким, мелена пиперка, рендан кромид и сечкана црвена пиперка. Добро измешајте додека не се соединат добро сите состојки. Покријте со проѕирна фолија и оставете во фрижидер 30 минути. 
 2. Намокрете ги рацете, па земете малку од смесата со мелено месо и обликувајте топчиња, а потоа нежно израмнете ги со раце. Потоа направете 3 вдлабнатини со прстите (како што е прикажано во видеото), а потоа пржете на загреано масло.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text