Десерт без шеќер: Топчиња од суво овошје и јаткасти плодови

Десерт без шеќер: Топчиња од суво овошје и јаткасти плодови

Десерт без шеќер…

Состојки:

  • 1 шолја сирови бадеми
  • 1/3 шолја овесни снегулки
  • 1/2 шолја урми без коски
  • 3 лажици суво грозје
  • 1 лажица чист екстракт од ванила
  • 1/2 лажица мелен цимет
  • прстофат морска сол

Начин на подготовка:

  1. Ставете бадеми во блендер и рамномерно блендирајте. Додајте оввесни снегулки, урми, ванила, цимет и сол, блендирајте. Од готовата смеса направете топчиња. Ставете ги во фрижидер да отстојат 30 минути. 
  2. По желба прелијте ги со глазура од црно чоколадо.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text