Брз, вкусен и евтин ручек: Пиле со компир

Брз, вкусен и евтин ручек: Пиле со компир

Брз, вкусен и евтин ручек: Пиле со компир.

Состојки:

  • 1 пиле (околу 2 – 2,5 кг)
  • малку масло
  • сол
  • сенф
  • бибер
  • компири

Начин на подготовка:

  1. Пилето добро измијте го, посолете го, побиберете го и намачкајте го со масло и сенф.
  2. Пилето можете да го печете во кеса или огноотпорен сад. Вклучете ја рерната на 200 степени и кога ќе се загрее испечете го пилето. Рерната потоа малку намалете ја на 180 степени.
  3. На половина од печењето додајте крупно сечкани компири, посолени и намастени.
  4. Печете додека пилето не добие фина златна боја, а компирите не омекнат, околу еден час.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек

singlepost_text