Вкусна проја со блитва

Вкусна проја со блитва

Вкусна проја со блитва. Послужете со јогурт и уживајте!

Состојки:

  • 2 вези блитва
  • 2 јајца
  • 120 гр пченкарно брашно
  • 200 мл јогурт
  • 100 гр сирење
  • 50 мл масло
  • 1/2 прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Јајцата разматете ги, додајте брашно со прашок за печиво, јогурт, сирење, масло и сечкана блитва. Малку посолете, ако сирењето не е солено. Измешајте и ставете во плех. 
  2. Печете на 200 степени околу 45 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text