Крцкави од надвор, меки од внатре – вкусни пирошки

Крцкави од надвор, меки од внатре – вкусни пирошки

Крцкави од надвор, меки од внатре – вкусни пирошки…

Состојки:

 • 200 гр пченкарно брашно
 • 400 гр пченично брашно
 • 1 дл млака вода
 • 1,5 дл јогурт на собна температура
 • 1 лажичка шеќер
 • 2 лажички сол
 • 10 гр прашок за печиво
 • 1/3 свеж квасец (околу 15 гр)
 • 200 гр сирење
 • 2 јајца
 • 2-3 дл масло за пржење

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Лако је кувати“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text