Пилешко во лут сос

Пилешко во лут сос

Пилешко во лут сос. Послужете со ориз и свежа салата.

Состојки:

 • 4 парчиња пилешки гради, исечкани на ленти или коцки
 • 1 лажица кафеав шеќер
 • 1/4 шолја соја сос
 • 2 лажици мед
 • 2 лажички рендан ѓумбир
 • 2 лажички сечкан лук
 • 2 лажици лут сос
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте шеќер, мед, соја сос, ѓумбир, лук и лут сос.
 2. Посолете ги и побиберете ги парчињата пилешко.
 3. Маслото загрејте го во голема тава. На умерена температура пропржете го пилешкото додека не порумени, околу минута од секоја страна.
 4. Прелијте со подготвен сос преку месото и оставете благо да струи додека сосот не згусне, околу 10 минути.
 5. Подготвеното јадење по желба посипете го со сусам.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text