Подгответе домашна чорба полна со витамини

Подгответе домашна чорба полна со витамини

Подгответе чорба полна со витамини…Вистинска витаминска бомба.

Состојки:

 • 1 пиперка
 • 1 мала главица кромид
 • 2 моркови
 • 1 корен целер
 • корен магдонос
 • малку брокула
 • малку грашок
 • 1 рака боранија по желба
 • масло
 • сол
 • бибер
 • 50 гр ориз
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете ситно сечкан кромид, рендан и сечкан морков. Кога ќе се издинста додајте компир исечкан на коцки и останатиот зеленчук. Налијте со вода и гответе 20 минути. Додајте ориз и гответе уште 10 минути. Додајте сол, бибер и на крај сечкан магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text