Тортиљи со туна – вкусен оброк

Тортиљи со туна – вкусен оброк

Брзо, вкусно јадење кое ќе го правите постојано!

Состојки:

 • 1 конзерва туна
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 пиперка
 • 1/2 конзерва грав или леблебија
 • 1/2 конзерва пченка
 • 6 лажици доматен сос
 • сол
 • бибер
 • чили
 • магдонос
 • тортиљи
 • зелена салата
 • рендано сирење

Начин на подготовка:

 1. Кромидот исечкајте го па динстајте го на масло. Додајте пиперка исечкана на резанки и лук. Динстајте десетина минути. Додајте туна, грав и пченка. Гответе уште пет минути па тргнете од оган.
 2. Тортиљите лесно загрејте ги на тава, наполнете ги со фил од туна, додајте рендано сирење и зелена салата.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text