Вкусни бургери од јунешко месо и рендани моркови

Вкусни бургери од јунешко месо и рендани моркови

Вкусни шарени бургери, ќе ги обожавате!

Состојки:

  • 600 гр јунешко месо
  • 2 лажици презла
  • 2 лажици маслиново масло
  • 200 гр моркови
  • 1 лажица исечкан магдонос
  • мешавина од зачини
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Месото измешајте го со зачини и оставете да стои 30 минути во фрижидер. 
  2. Додајте презла, маслиново масло, изрендан морков и исечкан магдонос па добро измешајте. Од смесата направете мали бургери и испечете ги на скара или во тава.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text