Еве како да подготвите меки и сочни телешки шницли

Еве како да подготвите меки и сочни телешки шницли

Еве како да подготвите меки и сочни телешки шницли.

Сочни телешки шницли, одличен рецепт!

Состојки:

 • 500 гр телешко месо
 • 10 гр путер
 • 1 лажица маслиново масли
 • 100 гр морков
 • 100 гр целер
 • 100 гр кромид
 • 150 мл бело вино
 • 150 мл павлака за готвење
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. На растопен и загреан путер и масло пропржете ги телешките шницли, кои претходно сте ги зачиниле.
 2. Извадете ги шницлите на страна и во истото масло пропржете сечкан кромид, морков и целер. Прелијте со бело вино и гответе неколку минути.
 3. Вратете ги шницлите, додајте павлака за готвење и гответе уште десетина минути додека сосот не згусне.
 4. Сервирајте со тестенини.

 

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text