Фантастична Рафаело торта со јагоди и кокос

Фантастична Рафаело торта со јагоди и кокос

Фантастична Рафаело торта со јагоди и кокос. Доколку немате свежи јагоди, можете да користите и замрзнати.

Состојки за кори:

 • 8 белки
 • 10 лажици шеќер
 • 140 гр кокос
 • 2 лажици брашно
 • 1 прашок за печиво

Состојки за жолт фил:

 • 8 жолчки
 • 150 гр шеќер
 • 2 пудинга со вкус на слатка павлака
 • 2 лажици брашно
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 250 гр маргарин или путер
 • 40 гр шлаг во прав
 • 60 гр млеко во прав

Состојки за фил од јагоди:

 • 500 гр исчистени јагоди
 • 150 гр шеќер
 • 2 пудинга од јагоди
 • 250 мл вода

Состојки за декорација:

 • 500 мл павлака за шлаг
 • чоколадо
 • преполовени јагоди

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

singlepost_text