Подгответе сочно и вкусно месо – тајната е во маринадата

Подгответе сочно и вкусно месо – тајната е во маринадата

Подгответе сочно и вкусно месо – тајната е во маринадата…

Состојки:

  • 500 гр месо по избор
  • 2 јајца
  • 1 лажица сенф
  • 1 лажица густин
  • 1 лажичка сол
  • зачини по вкус (бибер, пипер, вегета…)
  • 2 лажички сусам

Начин на подготовка:

  1. Тајната е во маринадата – измешајте јајца, густин, сенф, сол. Додајте ги омилените зачини. Исечкајте го месото и ставете го во маринадата. 
  2. Измешајте и ставете во фрижидер. Пожелно е да остане преку ноќ. 
  3. Останува само да го испечете месото, во тава, на врело масло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text