Совршена салата со пиперки и кашкавал

Совршена салата со пиперки и кашкавал

Совршена за славска трпеза.

Состојки:

  • 5 печени црвени пиперки
  • 1 чаша павлака
  • 100 гр мајонез
  • 200 гр рендан кашкавал
  • 200 гр свински врат или шунка
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Печените пиперки исечкајте ги и отстранете ги семките, во пиперките додајте ја павлаката, а потоа по ред мајонез, шунка и кашкавал. Добро измешајте, посолете по вкус, декорирајте по желба и изладете пред послужување.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text