Брзи топли сендвичи: Вкусни, крцкави и полни со фил

Брзи топли сендвичи: Вкусни, крцкави и полни со фил

Брзи топли сендвичи: Вкусни, крцкави и полни со фил!

Состојки:

 • 8 парчиња тост леб
 • 1 излупен и исечкан домат
 • 50 гр сечкани маслинки
 • 100 гр чаен колбас
 • 100 гр чадени пилешки гради
 • 150 гр кашкавал
 • 2 лажици мајонез измешани со лажица кисела павлака
 • малку масло

Состојки за прелив:

 • 2 јајца
 • 2 лажици кисела павлака
 • 30 мл млеко
 • малку сол

Начин на подготовка:

 1. Намастете ја тепсијата и наредете 4 парчиња леб, премачкајте со павлака и мајонез, прекријте со рендан кашкавал, ставете маслинки и домати, потоа ставете пилешки гради и чаен колбас, потоа повторете го процесот редење состојки, изоставувајќи го месото. Од горе ставете 4 парчиња тост леб. Разматете ги сите состојки за прелив, посипете преку лебот и печете на 180 степени 10-15 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

singlepost_text