Меки мини крофнички – едноставен рецепт

Меки мини крофнички – едноставен рецепт

Меки мини крофнички – едноставен рецепт.

Состојки:

  • 150 гр меко брашно тип 400
  • лажичка и пол прашок за пециво
  • 200 мл јогурт
  • масло, за пржење

Начин на подготовка:

  1. Во сад ставете ги брашното, прашокот за пециво и јогуртот. Се добро измешајте, тестото да се соедини. Истурете го тестото во шприц (или ако немате, отсечете го горниот дел од помала кесичка за замрзнување), а потоа нежно исцедете ја смесата во претходно загреано тенџере со масло и исечете со нешто за да формирате помали крофни. Потребно е да се пржат околу 3 минути, додека крофните не поруменат. 
  2. Можете да ги посипете со шеќер во прав или со растопено чоколадо.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text