Вкусна вечера: Пита од тава – само измешајте ги состојките и пржете

Вкусна вечера: Пита од тава – само измешајте ги состојките и пржете

Вкусна вечера за целото семејство.

Состојки:

 • 3 компири
 • 1 домат
 • 1/2 чили
 • 50 гр млад кромид
 • 4 јајца
 • 1 лажичка сол и бибер
 • 200 гр фета сирење
 • 150 мл масло
 • 200 мл млеко
 • 300 гр брашно
 • 10 гр прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Јајцата посолете ги и побиберете ги, па разматете. Додајте 100 мл масло, млеко, па продолжете со матење, а потоа додајте брашно и прашок за печиво. Соединете со миксер, па во таа смеса додајте рендан компир, сечкан кромид, чили и домат. Измешајте и на крај додајте фета на коцки. Соединете и ставете ја смесата во тава која малку сте ја намастиле (50 мл масло). Поклопете и пржете на слаба температура 30 минути, па свртете и пржете од другата страна уште 30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Гурман“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text