Стар рецепт за домашна телешка чорба

Стар рецепт за домашна телешка чорба

Стар рецепт за домашна телешка чорба.

Состојки:

 • морков
 • бел морков
 • магдонос
 • 1 главица кромид
 • 1 лажица сув зачин
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сол
 • коски и парче телешко месо

Начин на подготовка:

 1. Измијте го месото и коските и ставете ги во длабок лонец. Додајте сув зачин, налијте вода и оставете да зоврие. Кога ќе зоврие, малку намалете го огнот и со лажица отстранете ја пената. Додајте исчистен морков, бел моркови, магдонос.
 2. Додајте сол и шеќер и оставете повторно да зоврие, па намалете ја температурата за супата лесно да врие. Гответе околу 2 часа. Потоа процедете, ако е потребно ставете уште сол, вратете ги морковите и повторно ставете на оган да зоврие, па додајте резанци или кнедли. Доколку сакате иситнете го месото и ставете го во супата, послужете го одвоено или искористете го за друго јадење.
 3. Уживајте во вистинската, домашна, телешка супа!

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text