Совршена мусака – ручек за целото семејство

Совршена мусака – ручек за целото семејство

Совршен рецепт. Направете вкусна мусака за целото семејство.

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 1 кг компири
 • 1 главица кромид
 • 1 кисела павлака
 • 4 јајца
 • 40 мл млеко
 • сол
 • бибер
 • сув зачин
 • слатка зачинска пипер

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете кромид и месо, зачинете по вкус. Компирите исечете ги на тенки кругови. Редете по намастен сад прво компир, зачинете по вкус, па додајте месо и така додека имате материјал. Послениот ред е компир.
 2. Во посебен сад разматете јајца, додајте палвака и млеко и соединете. Прелијте преку мусаката. Печете на 200 степени 45 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text