Стапчиња со сирење – одлични грицки

Стапчиња со сирење – одлични грицки

Одлични за грицкање додека гледате филм…

Состојки:

 • 130 гр сирење
 • 1 јајце
 • 100 гр путер
 • малку сол
 • 150 гр оризово или хељдино брашно
 • 1/2 лажичка сода бикарбона или малку прашок за печиво
 • 2 лажици сусам
 • 2 лажици сончоглед
 • 2 лажици ленено семе
 • 1 жолчка

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајце, додајте путер, па со жица измешајте. Додајте изгмечено сирење, просеано брашно со сода бикарбона, малку сол, сусам, сончоглед и ленено семе. Измешајте, замесете со раце, развлечете со сукало на половина сантиметар дебелина.
 2. Исечкајте стапчиња на сантиметар ширина и редете ги во плех. Премачкајте со жолчка и посипете со уште малку семки. Печете на 200 степени околу 20 минути да поруменат.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text