Одличен рецепт за вкусен хот дог со сланиниа

Одличен рецепт за вкусен хот дог со сланиниа

Често ќе го правите по овој рецепт.

Состојки:

 • 4 виршли
 • 100 гр сланина
 • 2 домати
 • сол
 • оригано
 • 4 кифли
 • мајонез по желба
 • зелена салата
 • сенф по желба

Начин на подготовка:

 1. Виршлите свиткајте ги во сланина и заедно со круговите домати ставете во плех и запечете на 200 степени 25-30 минути. Доматите посолете ги и ставете малку оригано.
 2. Кифлите расечете ги на половина, ставете мајонез, намачкајте, додајте домат, неколку листови зелена салата. Потоа ставете виршли во сланина, и преку додајте сенф по желба.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ а „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text