Чоколадни ледени коцки: Едноставен десерт, фантастичен вкус!

Чоколадни ледени коцки: Едноставен десерт, фантастичен вкус!

Пробајте го овој рецепт…

Состојки:

  • 250 гр мелени какао бисквити
  • 100 гр путер
  • 400 гр чоколадо
  • 200 гр крем сирење
  • 300 мл слатка павлака

За глазура:

  • 100 гр чоколадо
  • 2-3 лажици масло

Начин на подготовка:

  1. Во мелениот бисквит додадете го растопениот путер, па соединете ја смесата. Ставете во калап кој сте го обложиле со проѕирна фолија и добро притиснете. Оставете во фрижидер додека го правите филот. 
  2. Растопете го чоколадото со слатката павлака, па додадете го во крем сирењето и матете додека не добиете пенеста текстура. Прелијте го бисквитот и ставете во фрижидер половина час. 
  3. Чоколадото растопете го со масло, па прелијте преку филот со глазурата и повторно ставете во фрижидер да се стегне. Украсете со кокос ако сакате.

 

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text