Солени палачинки со шампињони

Солени палачинки со шампињони

Подгответе вкусни, солени палачинки со печурки…

Состојки:

  • 2 јајца
  • малку сол
  • 1 помала главица кромид
  • 3 лажици масло
  • 500 гр шампињони
  • 1 дл кисела павлака

Начин на подготовка:

  1. На вообичаен начин подгответе и испечете нешто подебели палачинки.
  2. На загреано масло пропржете насечкан кромид и додајте исчистени и на листови исечкани шампињони, пржете ги додека не омекнат и додека не ја испуштат течноста. Додајте две разматени јајца и посолете.
  3. Палачинките филувајте ги со подготвените шампињони, замотајте, наредете во огноотпорен сад и прелијте со кисела павлака. Запечете ги 15-20 минути на 180 степени.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text