Посен чоколаден колач

Посен чоколаден колач

Испробајте посен непечен чоколаден колач кој едноставно и лесно се подготвува, а многу е вкусен.

Состојки:

  • 250 гр посни бисквити
  • 200 гр посно чоколадо
  • 150 гр посен маргарин
  • 100 мл сок

Начин на подготовка:

  1. Бисквитите издробете ги, маргаринот растопете го и додајте 100 гр чоколадо, па и тоа растопете го и прелијте преку бисквитите.
  2. Ставете сок од околу 100 мл и сè измешајте и излејте во помал плех. Добро притиснете и ставете во фрижидер околу 2 часа.
  3. Направете глазура од чоколадо и прелијте го колачот и повторно оставете глазурата да стегне.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text