Обланди со фил од бисквити – повкусни не сте пробале

Обланди со фил од бисквити – повкусни не сте пробале

Направете го овој едноставен десерт и изненадете ги домашните…

Состојки:

 • 1 голема обланда
 • 1/2 л млеко
 • 500 гр шеќер
 • 1 маргарин
 • 1/2 кг мелени бисквити
 • 100 гр ореви
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 3 лажици масло

Начин на подготовка:

 1. Карамелизирајте го шеќерот, но внимавајте да не потемни многу, па додајте млеко и маргарин.
 2. Кога ќе се растопи додајте бисквити и ореви. Филувајте ги обландите со врел фил.
 3. Преку последната кора ставете нешто тешко за обландата убаво да стегне.
 4. Дури наредниот ден направете глазура и премачкајте ја обландата.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

singlepost_text