Вкусен и брз ручек: Мусака од тиквици со фета сирење

Вкусен и брз ручек: Мусака од тиквици со фета сирење

Здраво, брзо и едноставо – ќе уживате во ова јадење…

Состојки:

 • 3 тиквици со средна големина
 • 5 јајца
 • 200-300 гр фета сирење
 • 200 мл кисела павлака
 • 1 чаша од 2 дл масло
 • 1 чаша од 2 дл гриз
 • 4 лажици бело брашно
 • прашок за печиво
 • сол по вкус
 • кашкавал по желба

Начин на подготовка:

 1. Изрендајте ги тиквиците со кора, додајте гриз, брашно и прашок за печиво. Добро измешајте, направете вдлабнатини во мешавината па додајте павлака, јајца и масло.
 2. Сè добро измешајте, па ренданото фета сирење додајте го во смесата убаво да се соедини. На крај можете да изрендате и малку кашкавал.
 3. Префрлете во намастен плех и печете околу половина час во претходно загреана рерна на 210 степени.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text