Меки и пенасти уштипци без квасец

Меки и пенасти уштипци без квасец

Брз и едноставен рецепт за уштипци со фантастичен вкус, пенасти и меки.

Уштипците со јогурт се идеални за доручек или вечера, а еднакво добро одат и со слатки и со солени прилози.

Состојки:

  • 250-300 гр брашно
  • 2 јајца
  • 200 мл јогурт
  • кисела вода по потреба
  • малку сол
  • 1/2 прашок за печиво
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца, додајте јогурт, брашно и прашок за печиво, кисела вода, малку сол и сè добро измешајте за тестото да биде погусто отколку за палачинки.
  2. Загрејте масло, со лажица вадете тесто и ставајте во тенџере со загреано масло. Кога ќе се испржи свртете од другата страна.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text