Брз и неодолив крем за колачи од само 2 состојки

Брз и неодолив крем за колачи од само 2 состојки

Ова е најбрзиот, но и највкусен крем за колачи…

Состојки:

  • 2 шолји парчиња чоколадо за готвење
  • 450 гр путер

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере со средна големина ставете чоколадо и путер па ставете на шпорет да се растопи на слаб оган. Повремено мешајте.
  2. Кога чоколадото и путерот ќе се растопат, оставете во целост да стврднат и да изладат во фрижидер. Потоа извадете го кремот од фрижидер и оставете да се растопи на собна температура.
  3. Префрлете го кремот во сад за мешање и матете со миксер додека не стане пенаст, околу 2 минути.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text