Салата со пилешко, тиквици и пиперки

Салата со пилешко, тиквици и пиперки

Салата со пилешко, тиквици и пиперки.

Состојки:

  • 170 гр свежо пилешко филе
  • 180 мл сок од лимон
  • 50 мл маслиново масло
  • 1 лажичка сол
  • 2 пиперки
  • 1 средно голема тиквица исечкана на ленти

Начин на подготовка:

  1. Измешајте пилешко, сок од лимон, маслиново масло и сол и оставете да отстои еден час, повремено вртејќи го месото.
  2. Загрејте грил тава и извадете ги пилешките гради, оставете ги малку да се исцедат и ставете ги на загреаната тава. Пилешкото вртете го на 30-тина секунди да се испече, а да не се исуши.
  3. Кога пилешките гради ќе бидат готови извадете ги на чинија и исечете ги на ленти.
  4. Додајте исечкан зеленчук и измешајте.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text