Еве како да ги испечете највкусните пилешки крилца

Еве како да ги испечете највкусните пилешки крилца

Еве како да ги испечете највкусните пилешки крилца.

Состојки:

 • 1 кг пилешки крилца
 • масло
 • 50 гр рендан кашкавал
 • 1 дл слатка павлака
 • 3 лажици сенф
 • црни и зелени маслини
 • 2 жолти пиперки
 • 4 кругови домат
 • 4 кругови краставица
 • сол
 • бибер
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Крилцата кратко пропржете ги во сад со загреано масло да поруменат од двете страни. Ставете малку вода, садот преклопете го и динстајте месото да омекне.
 2. Крилцата префрлете ги во огноотпорен сад со сокот од динстањето. Измешајте слатка павлака, сенф, рендан кашкавал, сол и бибер, па прелијте ги крилцата.
 3. Ставете да се печат 15 минути на 200 степени. Пред сервирање крилцата посипете ги со сечкан магдонос и послужете ги со црни и зелени маслини, пиперки, кругови домат и краставица.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text