Брзи палачинки од шише – нема веќе валкани садови

Брзи палачинки од шише – нема веќе валкани садови

Брзи палачинки од шише – нема веќе валкани садови.

Состојки:

  • пластично шише од 1,5 л
  • 2 јајца
  • 10 лажици брашно
  • 3 лажици шеќер
  • прстофат сол
  • 3 лажици масло
  • 600 мл млеко
  • малку кисела вода

Начин на подготовка:

  1. Ставете инка на шишето и додајте ги сите состојки, почнувајќи од сувите состојки, па продолжете со течните. Шишето потоа добро затворете го и протресете го.
  2. Загрејте ја тавата, па почнете да правите палачинки од шише на вообичаениот начин. Не само дозирањето што ќе ви биде полесно, туку и смесата ќе можете да ја чувате во шишето во фрижидер.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text