Неодолив десерт: Мус од бело чоколадо

Неодолив десерт: Мус од бело чоколадо

Десерт кој брзо и лесно се прави, а ќе уживате во неодоливиот вкус…

Состојки:

  • 2 жолчки
  • 1 лажица шеќер
  • 30 мл вода
  • 4 дл слатка павлака
  • 200 гр бело чоколадо

Начин на подготовка:

  1. На пареа разматете жолчки со шеќер. Додајте вода и чоколадо и мешајте додека чоколадото не се растопи. Тргнете од оган и додајте слатка павлака, измешајте и ставете во чаши.
  2. Изладете неколку часа во фрижидер и украсете со листови нане.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text