Компири со тиквици од рерна по оригинален рецепт (Видео)

Компири со тиквици од рерна по оригинален рецепт (Видео)

Тиквиците се вкусен и здрав зеленчук кој може да се подготви на разни начини. Еве начин како да ги подготвите запечени во рерна во комбинација со друг зеленчук и многу зачини.

Состојки:

 • 700 гр компири
 • 1 тиквица
 • 1 главица кромид
 • масло
 • зачин
 • бибер
 • сусам
 • црвена пипер
 • лук
 • лута пипер
 • мајчина душица

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ги компирите, измијте ги, па исечете ги на листови. Исто направете и со тиквицата.
 2. Во чинија ставете компири, тиквици, па додајте ги сите зачини. Сè добро измешајте.
 3. Намастете плех со масло па ставете половина од компирите и тиквиците, потоа кромид сечкан на кругови, па преку остатокот од компирите со зачини и убаво израмнете.
 4. Печете во рерна околу 45-50 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text