Вкусни ќофтиња од компир

Вкусни ќофтиња од компир

Вкусни топчиња кои едноставно мора да се пробаат!

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 200 гр сирење
 • 2 главици кромид
 • 4 јајца
 • прстофат мелен црвен пипер
 • брашно
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Компирите излупете ги, исечкајте ги и згответе ги. Исцедете ги и ставете ги во посебен сад. Во варените компири додајте сирење, рендан кромид, едно јајце и прстофат пипер, па сè убаво измешајте, изгмечете ги компирите со вилушка.
 2. Во посебна чинија ставете брашно, а во друга разматете ги останатите јајца. Подгответе тава со масло – ставете масло да го покрие дното, бидејќи додека компирите се пржат ќе впијат маст.
 3. Од смесата земајте парчиња и формирајте ќофтиња, извалкајте ги во брашно, па во јајца. Пржете ги додека не поруменат.
 4. Послужете со доматен сос, растопено сирење, свежа салата…

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text