Тестенини со печурки и сланина

Тестенини со печурки и сланина

За следниот ручек ви предлагаме вкусни тестенини со печурки буковки.

Состојки:

 • 400 гр буковки
 • 1 главица кромид
 • 100 гр сланина Пекабеско
 • 150 мл павлака за готвење
 • 50 мл бело вино
 • магдонос
 • зачин
 • сол
 • бибер
 • 400 гр широки резанки

Начин на подготовка:

 1. Печурките исечкајте ги. На малку масло пропржете исечкан кромид и сланина, додајте печурки, посолете и гответе додека печурките не пуштат течност. Долијте вино и гответе додека целата течност не испари. Додајте околу 2 дл вода, зачинете по вкус и гответе уште 15 минути.
 2. Пред крај додајте павлака за готвење и исечкан магдонос. Зготвените тестенини прелијте ги со сосот и послужете.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text