Совршено крцкави компири од рерна

Совршено крцкави компири од рерна

Доколку ви доаѓаат гости, а сакате да ги почастите со убави домашни грицки, еве одличен предлог…

Состојки:

 • компири
 • суви билни зачини
 • бибер
 • сусам
 • семки од сончоглед
 • масло
 • 3-4 лажици пченкарно брашно
 • мелена црвена пипер
 • лута пипер
 • 1 лажица кисела павлака

Начин на подготовка:

 1. Компирите исчистете ги и исечкајте ги на парчиња, додајте масло, павлака, зачини, сусам, семки од сончоглед, црвена пипер, лута пипер, бибер и пченкарно брашно и сè добро измешајте.
 2. Распоредете во тепсија во која сте ставиле хартија за печење.
 3. Печете на 250 степени околу 30 минути убаво да поруменат.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text