Погача мека како памук! (ВИДЕО)

Погача мека како памук! (ВИДЕО)

Пенаста како морска пена, таква е ова погача која морате да ја пробате!

Состојки:

 • 300 мл млеко
 • 50 мл масло
 • 3 јајца
 • 500-600 гр брашно
 • 1 лажица шеќер
 • крупна сол
 • малку сол
 • 20 гр квасец
 • 150 гр сирење
 • 1 лажица ајвар
 • 100 гр путер
 • семки за посипување
 • 1 жолчка

Начин на подготовка:

 1. Во млако млеко растопете квасец, додајте јајца, па сè измешајте со жица. Додајте масло, малку брашно, сол и остатокот од брашното и замесете средно глатко тесто. Покријте да нарасне 30 минути на топло. Развлечете и издвојте 7 топки, па секоја топка развлечете ја во правоаголник. Сирењето издробете го и додајте ајвар, па изедначете.
 2. Секој правоаголник кој сте го развлекле премачкајте го со омекнат путер, освен последниот, кој ќе го намачкате со сирење. Исечкајте на ленти околу 2 см, па лентата свиткајте ја држејќи ја за еден крај. Свиткајте во круг и ставете во средина на плехот кој сте го намастиле со масло.
 3. Редете ги така свитканите ленти во круг во тепсија. Оставете ја погачата да нарасне, па премачкајте со жолчка и посипете со семки и крупна сол. Печете на 180 степени околу 45 минути. На половина од печењето покријте со фолија.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text