Шарени лиснати стапчиња: Овој рецепт морате да го пробате

Шарени лиснати стапчиња: Овој рецепт морате да го пробате

Овој рецепт морате да го пробате.

Состојки:

  • 1 пакување готово смрзнато лиснато тесто (3 табли)
  • 200 гр обварен спанаќ
  • 2 лажици ајвар
  • 150 гр сирење
  • 1 јајце

Начин на подготовка:

  1. Развлечете ги сите три табли тесто тенко во правоаголник. Првата намачкајте ја со сечкан спанаќ, втората со ајвар и третата со сирење во кое сте додале белка.
  2. Ставете ги тестата едно преку друго, сечете ги на ленти по желба со ширина од 2 см и свиткајте ги. Редете ги во намастен плех, премачкајте со жолчка и посипете со сусам. Испечете и послужете.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text