Брза посна штурдла: Меко тесто без млеко и јајца, а тајната е во филот

Брза посна штурдла: Меко тесто без млеко и јајца, а тајната е во филот

Брза посна штурдла. Меко тесто без млеко и јајца, а тајната е во филот.

Состојки за фил:

 • 300 мл чај од јагоди
 • 400 гр мелен мак
 • 150-200 грама шеќер
 • 4 лажици џем
 • 100 грама суво грозје
 • 150 грама мелени ореви
 • по потреба додадете уште 50-100 мл. чај или растопен посен маргарин

Состојки за тесто:

 • 500 гр. брашно
 • 5 лажици шеќер
 • 15 гр. квасец
 • 1 прашок за пециво
 • 125 гр. посен маргарин + 50 гр. за премачкување
 • 200 мл. вода
 • кора од 1 лимон
 • прстофат сол

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:

https://youtu.be/8FfbbNalVSw

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text