Со овој рецепт секој може да подготви тирамису за 10 минути!

Со овој рецепт секој може да подготви тирамису за 10 минути!

Најлесниот рецепт за тирамису.

Состојки:

  • 500 гр маскарпоне сирење
  • 250 мл слатка павлака
  • 60 гр шеќер
  • 1 лажица екстракт од ванила
  • 1 лажичка инстант кафе
  • 150 мл врела вода
  • пишкоти

Начин на подготовка:

  1. Измешајте кафе и топла вода во сад. Изматете ја слатката павлака со шеќер, па додајте маскарпоне и ванила. Добро измешајте со миксер. Потопете го бисквитот во кафето, па наредете го во калапот. Прелијте го со половина од филот, па повторно наредете бисквит кој сте го потопиле во кафе. Ставете го преостанатиот фил и израмнете. Посипете какао и ставете во фрижидер половина час.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text