Профитерол од чаша – посна верзија

Профитерол од чаша – посна верзија

Профитерол од чаша – посна верзија.

Состојки:

  • 1 л бадемово млеко
  • 100 гр какао
  • 65 гр пченкарно брашно
  • 280 гр шеќер
  • посен бисквит
  • 350 мл посна слатка павлака

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере ставете млеко, брашно, какао и шеќер. Промешајте и гответе додека не зоврие. После тоа, смесата ставете ја во сад и покријте со проѕирна фолија, па оставете ја да се излади во фрижидер. Потоа ставете изматена слатка павлака во мали чинии, па ставете го искршениот бисквит и прелијте со малку смеса, па повторно украсете со изматена слатка павлака.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text