Посна манастирска пита: Одличен вкус, освојува на првиот залак

Посна манастирска пита: Одличен вкус, освојува на првиот залак

Посна манастирска пита. Одличен вкус, освојува на првиот залак.

Состојки за тесто:

 • 600 грама брашно
 • 15-20 гр квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 50 мл масло
 • 350 мл вода

Состојки за фил:

 • 300 гр леќа
 • 200 гр праз
 • 1 главица кромид
 • 400 грама шампињони
 • масло
 • сол
 • бибер
 • зачинска црвена пиперка

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:

https://youtu.be/PWsnV1MEaYE

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text