Чипкаста гибаница од тенџере: Се прави лесно, полна е со фил

Чипкаста гибаница од тенџере: Се прави лесно, полна е со фил

Чипкаста гибаница од тенџере. Се прави лесно, полна е со фил.

Состојки:

  • пакување готови кори
  • 200-300 гр ситно сирење
  • 4-5 лажици кисела павлака
  • 100 гр сечкан кашкавал

За прелив:

  • 4 јајца
  • 350 мл кисела вода
  • 6 лажици масло

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги сирењето и павлаката. Во друг сад убаво изматете ги состојките за преливот. Наредете 3 кори една врз друга. После секоја ставајте прелив, а на третата ставете го филот од павлака и посипете со сечкано сирење. Потоа свиткајте и сечете на парчиња во висина на тенџерето. Намачкајте го тенџерето со масло, па наредете ги парчињата гибаница. Посипете со преостанатото сечкано сирење и прелијте со преливот. Покријте и печете во рерна на 180°C околу 30 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text